Shetlandshingstar flest 2,30 avkommor tom 2021

Shetlandshingstar med flest 2,30 avkommor tom 2021

.

.

 

 

 

Hingst

 

 

 

 

 

Nr

 

 

 

 

 

 

Född

 

 

 

 

 

 

Far

 

 

 

 

 

 

Mor

 

 

 

 

 

 

Eget rek

 

 

 

 

 

 

Antal avkommor  snabbare än

 

 

 

 

 

 

2,30

2,45

3,00

Tot

Gläntans Domino

 

RS314

93

Kärlingehults Orkan

Gläntans Daisy Di

2,04,6

64

45

29

167

Maxmer

 

RS347

89

Kärlingehults Max

Hammarhus Merry

2,07,6

27

36

27

112

Golda Apache(Fi)

 

075 SH

97

Abbe

Tytti

1,59,3

27

26

23

89

Dollman

 

RS237

85

Kärlingehults Max

Dola v  Eikehof

2,18,4

24

25

19

89

Celex

062SH

94

Almnäs Ulex

Eluxa

2,31,4

 

20

24

18

78

Haodo

RS348

93

Dollman

Hamodam

 

2,27,8

18

23

16

70

Almnäs Ulex

RS256

55SH

87

Paul v d Papenhoeve

Goldan Tammy

 

15

16

21

78

Hamras Fridolf

 

RS266

87

Flagg

Wänga Sancerre

2,52,4

14

23

14

67

Rasmus II

 

RS357

93

Dollman

Penny

2,12,7

11

14

8

38

Titol

 

RS241

88

Kärlingehults Max

Kirkbride Flake

2,39,7

10

16

15

64

Cherry Boy

 

RS207

78

Viala Erker

Cheri v Ootmarsum

2,24,0

9

6

7

32

Emmeros Hamlet

 

RS515

2003

Hamras Fridolf

Elaine

2,29,1

8

6

2

20

Sir Douglas

 

RS310

91

Paul vd Papenhoeve

Glittra

2,50,7

7

9

5

25

Lufsen II

RS409

97

Titol

 

Loffa Desiree

2,00,9

7

3

11

28

Oskar

RS433

90

Center

Ilona

 

 

6

10

7

31

Stjärngossen

 

RS210

79

Prons Murkel

Anja v Drunen

2,38,7

5

21

15

57

Charley v d Provincialweg

RS257

188

Kismet v Bunswaard

Samira v Empel

2,29,8

5

19

21

59

 

Smedens Rival

 

RS466

96

Gläntans Morendo

jasmin

2,07,4

5

12

8

32

Smedens Remington

 

RS464

99

Haodo

Amelie

2,30,8

5

10

5

26

Diplomat

050SH

 

95

Almnäs Ulex

Mila

2,25,3

5

4

7

23

Kärlingehults Max

 

RS168

78

Hassan v Bunswaard

Francis v Mozalia

 

4

7

11

30

Lill-Kasper

RS186

82

Kasper

Tjorven

 

2,26,4

4

4

8

31

Kärlingehults Orkan

 

RS176

80

Bartje v Berghaaren

Dieltje v Herveld

 

4

4

7

27

Ytol

 

RS276

91

Almnäs Sirocco

Thuya v d Middelwaard

 

4

4

7

32

Paulus

RS251

89

Jolly Roger of Marshwood

Paulien v h Oranjeplein

 

4

3

4

13

Emmeros Jublar

 

RS517

 

Hamras Fridolf

Almnäs Colette

3,09,6

4

2

7

16

Plutus v Dorphzicht

 

RS220

79

Light v d Vuurback

Highfield Senga

 

4

2

4

30

Vemil

RS350

90

Almnäs Ra

Emilia

 

2,22,5

4

1

4

12

Center

RS322 109SH

 

94

Dollman

Tanja v Malenstein Putten

 

3

13

15

53

Fridhems Algot

 

RS253

86

Jamil

Wänga Alouette

2,51,4

3

11

2

26

Brandij v d Hoorn

 

RS234

87

Ulver L.H.

Randy v d Hoorn

3,03,4

3

9

9

37

Gläntans Pirat.

 

RS274

91

Kärlingehults Orkan

Furunäs Paulina

2,50,5

3

7

9

31

Dulex

 

RS110

73

Ulex v d Mariapeel

Kirkbridge Flake

 

3

6

7

33

Onyx v st Geerhof

 

RS204

78

Scurry of Marshwood

Gieneke v st Geerhof

 

3

5

7

38

Gläntans Morendo

 

RS267

91

Almnäs Origo

Gläntans Pärla

2,52,3

3

5

5

21

Django vd Romer

 

RS294

89

Newton v Dorpzicht

Simone v d Koxkampen

 

3

4

7

19

Astor

 

RS073

69

Björnlunds Adam

Lilli Marlen

2,35,3

3

4

3

12

Kasper

 

RS025

63

Harviestoune Ringan

Patrons Rila

 

3

4

1

11

Tunstas Domingo

RS297

92

Jolly Roger of Marshwood

Veronica v d Rochhausstraat

 

3

1

2

13

Smedens Presto

 

 

92

Stjärngossen

Molly

2,24,4

3

 

1

4

Ytterhalls Frosson

 

043SH

92

Timothy v st Geerhof

Ytterhalls Akleja

 

2

11

12

37

Röding

RS405

96

Fridhems Algot

Meta

 

2,26,5

2

10

2

17

Big Tico

 

036SH

91

Jigge

Koffiina

 

2

7

15

40

Kanteborgs Winston

 

100SH

2001

Paulus

Willeke v d Kemp

 

2

7

7

28

Allgunnens Micko

 

RS259

89

Gletness Rockall

Nila

2,38,8

2

7

6

22

Flagg

 

RS085

71

Trim of Marshwood

Rosita

 

2

7

6

23

Iano

RS149

78

Firth Bracken

Yana

 

 

2

5

7

28

Jikas Sue-Perstar

 

RS321

90

Stjärngossen

Jikas Peggy Sue

2,42,7

2

5

7

25

Thomas v d Veldstraat

 

RS242

82

Heraut v Bunswaard

Petra v d Schoonstraat

 

2

5

7

30

Damm

 

RS197

83

Damix

Hammarhus Merry

 

2

4

8

23

Galax

 

RS138

76

Ulex v d Mariapeel

Horshag Bally

2,59,0

2

4

5

22

Gläntans Babar

 

RS328

93

Kärlingehults Orkan

Gläntans Blendola

2,57,8

2

4

2

10

Ekot’s Ghost

 

RS369

94

Bonance v Dorpzicht

Ekot´s Candida

2,31,4

2

4

1

12

Valentino

 

RS308

92

Wessel v d Amstelhof

Agree v Spuitjesdom

 

2

3

11

45

RP-Hale Bopp

 

060SH

97

Onyx v st Geerhof

Cerana

2,41,3

2

3

4

19

Fridhems Carl-Oscar

 

RS239

88

Jamil

Ardmair Zena

3,31,6

2

1

3

12

Bjorn v st Nieuwmoed

 

028SH

87

Plutus v Dorpzicht

Oedske v Dorpzicht

 

2

 

2

10

Eric v st Zwarte Hof

 

RS070

69

Orson v st Rodichem

Petrie v Duikershof

 

2

 

1

11

Månstorps Quatro

 

RS741

2011

Gläntans Domino

Belinda

2,03,5

2

 

 

7

Rosolio of Transy

 

RS063

62

Hescott of Transy

Rosira of Transy

 

2

 

 

5

Hingst

Nr

Född

Far

Mor

Eget rek

Antal avkommor  snabbare än

 

 

 

 

 

 

2,30

2,45

3,00

Tot

Liberty

RS475

2003

Center

Timmie

 

2,41,0

1

10

8

32

Karmin

 

RS474

2002

Center

Etima

3,31,6

1

8

3

16

Opan

RS223

84

Firth Bracken

Sippan

 

 

1

7

10

41

Firth Bracken

RS120

 

70

Fireless of  Marshwood

Golden Fern of Annadale

 

1

6

12

41

Almnäs Sirocco

 

RS221

85

Gletness Rockall

Ironda v d Grieten Kamp

 

1

6

4

15

Promisehill Moonshine

106SH

2005

Joytoy v st Berknes

Moonlight v Hoeve Eelwerd

3,07,8

1

6

4

15

Dirk vd Achterdijk

 

RS312

89

Kismet v Bunswaard

Valkje v d Achterdijk

 

1

5

6

13

Migo

RS189

82

Firth Bracken

Idylla

 

 

1

5

1

10

Felix

 

RS364

96

Äppelbo Findus

Winnie

2,20,6

1

4

6

15

Damit II

RS270

91

Chaplin

 

Dixy

3,11,2

1

4

4

14

Capone-Fire

RS252

89

Jolly Roger of Marshwood

Teresia

 

1

4

3

15

Kallelan Nokkonen

 

206SH

2007

Vemil

Kallelan Rentukka

2,24,7

1

4

1

10

A.S. Nomorado

 

080SH

2001

RP-Hale Bopp

Kurun Jazzmine

3,02,1

1

3

8

22

Furunäs Sahib

 

RS243

87

Gletness Rockall

Furunäs Panette

2,45,8

1

3

6

18

Gletness Rockall

 

RS155

73

Fireballof Marshwood

Gletness Rock Rose

 

1

3

4

18

Bonzo

 

RS453

98

Gläntans Domino

Zandra

2,54,6

1

3

1

5

Furunäs Porfyr

 

RS222

83

Galax

Furunäs Pandora

2,58,9

1

3

1

8

Pepsi

RS396

94

Dollman

Giffy

 

2,39,5

1

3

 

6

Almnäs Flis

 

RS343

94

Jolly Roger of Marshwood

Pieta v Kleynwijk

 

1

2

5

16

Botvid

 

RS160

79

Bartje v Bergharen

Goudbl v st Johanna

 

1

2

5

22

Korholan Pinocchio

 

035SH

90

Kompis Fritiof

Zamora v Heeselt

ost

1

2

5

33

Aron

 

RS218

84

Eric v st Zwarte Hof

Cengana

 

1

2

4

12

Almnäs Ra

 

RS217

84

Richard v Empel

Rosetil v d Römer

 

1

2

3

13

Almnäs Elegant

 

RS318

93

Bonance v Dorpzicht

Witch v Bunswaard

2,44,2

1

2

2

9

Almnäs Tempo

 

026SH

86

Paul v d  Papenhoeve

Moniek v d Heide

2,43,3

1

2

2

18

Alfons

 

RS302

92

Almnäs Scurry

Kärlingehults Olly

3,20,2

1

2

1

10

Fridhems Gogo

 

RS366

92

Jamil

Wänga Alouette

2,31,1

1

2

1

5

Jolly Roger of Marshwood

 

RS215

1981

Gletness Rockall

Jolly of Marshwood

 

1

2

1

15

Bayard (N)

 

N57

 

Stor-Johan

Eschonchen Brumas

 

1

2

 

3

RP-Gladiator

 

057SH

96

Vincent v Rijswijk

Cerana

 

1

1

5

12

Viala Erker

 

RS062

68

Harviestoun Ringan

Rossönäs Eva

 

1

1

4

15

Brunte

 

RS188

82

Firth Bracken

Fredrika

2,57,6

1

1

3

15

Ulverscroft Walter

 

052SH

93

Guy of Sumburgh

Wendy of Dandes

3,18,3

1

1

3

11

Aku

 

054SH

91

Onyx v st Geerhof

Verona v d Hemmensestra

ost

1

1

2

6

Express Kaxe

 

RS180

1981

Lockinge Napoleon

Ginette

2,52,5

1

1

2

11

Freddie

 

RS153

78

Ekeholms Manolo

Värends Diva

3,06,1

1

1

2

4

Pontus

 

RS116

73

Zeus v d Wormer

Dola  d Eikehof

 

1

1

2

6

Titan

RS172

030SH

80

Tuffis

Titti

 

 

1

1

2

14

Almnäs Baron

 

RS262

90

Plutus v Dorpzicht

Willeke v d Kemp

 

1

1

1

8

Jokimäen Banaani

 

177SH

2009

Celex

Chiquita II

2,31,5

1

1

1

5

Kålltorps Emil

 

RS015

57

Rossönäs Erik

Harviestoune Edie

 

1

1

1

5

Magic’s Fritz

 

RS293

90

Paul v d Papenhoeve

Pearle

3,09,9

1

1

1

3

Pavarotti

RS383

97

Fredrik

Stacy

 

 

1

1

1

4

Pee-Peen Protoni

 

059SH

93

Atomi

Rose v d Voorstraat

ost

1

1

1

6

Salut III

 

140SH

2005

Ytterhalls Kanon

Ytterhalls Evita

ost

1

1

1

7

Smedjenäs Edvind

 

RS295

90

Richard v Laren

Doris

3,07,0

1

1

1

3

Äppelbo Leo

RS420

2000

Äppelbo Triton

 

Äppelbo Nigra

4,03,3

1

1

1

3

Calypso of Berry (Gb)

 

 

 

 

 

 

1

1

 

2

Wänga Fridolin

 

RS229

87

Östertorps Dagobert

Wänga San Soucie

3,08,3

1

1

 

6

Nyhagens Marlon

RS408

127SH

99

Lyckebo Al Capone

Nyhagens Marilyn

ost

1

 

6

11

Abbe

 

RS158

77

Bartje v Bergharen

Horshaga Assia

2,49,6

1

 

4

31

Kölnäs Camillo

RS301

93

Charley v d Provincialweg

Goldan Tammy

2,58,4

1

 

4

7

Donar vd Molenweeg

 

RS278

89

Favoriet v Wolferen

Ursula v d Moelenweg

 

1

 

3

8

Kärlingehults Lorion

 

RS156

77

Bartje v Berghaaren

Dieltje v Herveld

 

1

 

2

4

Brigatin Aamori

 

238SH

2011

Galant

Nosette

 

1

 

1

3

Fireball v st Polderzich

 

RS485

91

Rivo v Baal

China Girl v st Polderzicht

 

1

 

1

3

Frastan v Dekema

 

RS333

91

Atleet v d Zandkamp

Peggy vDekema

 

1

 

1

7

Junibackens Playboy

 

255SH

2010

Humledals McRattan

Junibackens Diva

3,00,3

1

 

1

3

Ross of Transy

 

RS124

65

Martain of Netherley

Rosaria of Transy

 

1

 

1

3

Balo

 

 

 

 

 

 

1

 

 

1

Bolero v Spuitjesdom

 

077SH

87

Rosson of Transy

Rhapsodie v Spuitjesdom

ost

1

 

 

3

Cerano

x

91

Almnäs Ra

 

Clothilde

2,36,4

1

 

 

1

Egon

x

 

Okänd

 

 

 

1

 

 

1

Ernst Ronaldo

Russ

580

2000

Skotte

Regatta

 

1

 

 

1

Gilbert v h Lepenbos

 

RS670

92

Westystar v st Hoeve

Toosje v d Laar

 

1

 

 

2

Harobar

 

95

Almnäs Baron

Harona

 

2,29,6

1

 

 

1

Kismet v Bunswaard

NL-S 0666

 

Golden Fleece of Annadale

Kipper of Marshwood

 

1

 

 

1

Lammenpään Chaplin

 

094SH

2003

Diplomat

Victoria v Driel

3,12,5

1

 

 

4

Månstorps Ice

 

 

2003

Gläntans Domino

Äppelbo Piga

3,11,9

1

 

 

1

Nashes Sage

 

 

 

Lakeland Gleam

Southley Thyme

 

1

 

 

1

Rockoness

 

89

Jolly Roger of Marshwood

Persilja

 

1

 

 

1

Ron of North Wells

 

 

89

Firkin of Luckdon

Rosette of Luckdon

 

1

 

 

1

Smedens General

 

 

97

Smedens Remington

Daizy

2,21,8

1

 

 

1

Smevallens Galant

 

088SH

2001

Capone-Fire

Pieta v Kleynwijk

 

1

 

 

4

Stenstugu Dunder

 

RS583

2005

Dollman

Lyktans Heidi

2,13,0

1

 

 

2

Stjernens Orion

 

058SH

94

Liam of Borgie

LL.Lindegårds Oloroso

 

1

 

 

3

Symondsburry Tartar

Rwm

 50

88

Symondsburry Skipper

Symondsbuy

Tafetta

 

1

 

 

1

Tranegildes Ivanho

 

 

2000

Furie v d Schaapskooi

Bella Trankilde

 

1

 

 

1

Vitalist v Metz

 

RS023

62

Oscar v Beuningen

Mien vv d Beente

 

1

 

 

6

Vivaldi

RS442

2000

Valdor

Aniara

 

2,53,3

1

 

 

2

Zeb

 

RS438

2000

Smevallens Royal

Jeriza

3,05,2

1

 

 

2

Äppelbo Findus

 

RS289

92

Timothy v st Geerhof

Äppelbo Semla

 

1

 

 

3

Skriv en kommentar: (Klicka här)

123minsida.se
Bokstäver kvar: 160
OK Skickar...
Se alla kommentarer

| Svar

Senaste kommentarer

10.11 | 17:21

Vilket bra förslag. Hoppas det går att genomföra

...
I går | 23:09
Taktikboken har mottagit 2
21.06 | 22:28
Fantastisk debut har mottagit 1
06.06 | 17:21
Derbybilder 2014 har mottagit 1
Du gillar den här sidan